Borucha znany także, jako Leszy czy pan lasu, panował nad dzikimi zwierzętami i wieloma ze słowiańskich lasów. Najważniejszym duch leśny, był raczej neutralny w stosunku do ludzi. Jego postawa zależała od tego, z jakimi zamiarami przychodzili do lasu.
Stosownie do „gości” Leszy mógł zaprowadzić intruzów w głąb lasu lub bezpiecznie ich z niego wyprowadzić, mógł wydać ich na pastwę dzikich zwierząt lub ochronić przed atakiem zbójców. Najczęściej, przybierał postać wilka, puchacza lub wichru. Wyobrażano go sobie również, jako mężczyznę o nienaturalnie białej twarzy.
W mitologii Słowian, często tłumaczono, że wzrost Leszego, zależał od wysokości drzewostanu, przez który przechodził. Nocami, krążył między drzewami i straszył ludzi swoimi okrzykami, wrzaskiem i wyciem. Leszy często bywał kapryśny, dlatego składano mu ofiary w postaci zwierząt domowych oraz plonów. Zasad tych przestrzegali przede wszystkim myśliwi i drwale, wobec których leszy był najbardziej podejrzliwy. W ten sposób prosili oni demona o możliwość wstępu i pozyskania drewna z lasu.

Leszy przetrwał w polskich wierzeniach ludowych aż do końca XIX wieku, o czym świadczą choćby opowiadania Bohdana Baranowskiego. W jednym z nich przytacza on podanie, według którego borowy pomógł w ucieczce dezerterowi z carskiego wojska. Rodzimy demon, trafił do mainstreamu dzięki książkom Andrzeja Sapkowskiego i ich adaptacjom stworzonym przez studio CD Projekt RED (w formie serii gier Wiedźmin) oraz serialu The Witcher stanowiącego luźną adaptację twórczości Sapkowskiego.
Do tego dochodzą jeszcze zagraniczne interpretacje legendy leszego. Leszy jest głównym bohaterem gry polskiego studia Glivi Games S.A. pod tytułem Leshy oraz jest jednym z głównych antagonistów gry Inscryption.